Jaki plecak wybrać na wyprawę?

Jaki plecak wybrać na wyprawę?

Każdy podróżnik doskonale wie, że jeśli chce się wyruszyć np. na górski szlak, konieczna jest odpowiednia odzież turystyczn, buty, czy też śpiwór lub nawet namiot. Jak się jednak okazuje, oprócz tych oczywistych, bardzo ważnych przedmiotów i akcesoriów, niezwykle ważne jest także to, aby posiadać coś, w co wszystkie te przedmioty będzie można włożyć i wygodnie transportować. Rzecz jasna chodzi o plecak. Jak się go powinno wybierać, aby wyprawy i podróże były maksymalnie wygodne?

 

Jaka wielkość plecaka?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą w przypadku wybierania plecaka na wyprawę, jest określenie tego, jak duży ma on być. Jak bowiem można się szybko przekonać po wejściu do sklepu, na rynku znaleźć można naprawdę szeroki przekrój różnego rodzaju wersji i odmian od strony wielkości. Znaleźć można nie tylko małe plecaki, które zmieszczą w sobie podstawowy bagaż, lecz również i takie, które będą w stanie przenosić najbardziej zaawansowane akcesoria podróżnicze. Jak zatem dokonać takiego wyboru?

Oczywiście najważniejszym czynnikiem w tym wypadku jest to, do czego dany plecak będzie wykorzystywany. Jeśli będzie to np. pleckach górski, który będzie miał zmieścić nie tylko ubrania, prowiant, czy też podstawowe kosmetyki, lecz także karimatę, śpiwór, a nawet namiot, musi to być wersja naprawdę spora. Z drugiej jednak strony w przypadku plecaka na niewielkie, jednodniowe wycieczki, lepiej wybrać coś mniejszego i poręczniejszego.

 

Materiał wykonania

Kolejną bardzo ważną sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy kupuje się plecak na wyprawę to, z jakiego powinien być on wykonany materiału. Jak się bowiem okazuje, plecak pod tym względem musi się charakteryzować przede wszystkim odpowiednim wyglądem, lecz nie da się ukryć, również bardzo dużą wytrzymałością. W końcu załadowane do niego zostanie naprawdę wiele sprzętu i bagażu, więc aby cała konstrukcja wytrzymała, materiał musi się charakteryzować porządnymi właściwościami od tej strony.

Nie można również zapominać o tym, że plecak powinien być wykonany z materiału wodoodpornego. Musi on być bowiem w stanie ochronić wszystkie obecne w nim rzeczy przed nawet największą ulewą. Bez takiego zabezpieczenia będą one mogły zostać całkowicie zniszczone.

 

Dodatkowe wyposażenie

Podczas wybierania plecaka na wyprawę warto się jeszcze dowiedzieć, że powinien być on doposażony w kilka dodatkowych elementów, które mogą wpływać na komfort korzystania z niego, jak i również na jego praktyczność. O czym konkretnie mowa?

Doskonałym dodatkiem do plecaka, który będzie miał większą pojemność i który będzie mógł zmieścić cięższe rzeczy, jest specjalny stelaż. Sprawi on, że po pierwsze plecak nie będzie dociskany do pleców, a po drugie odciąży on je od dużego ciężaru.

Innego typu bardzo ważnym dodatkiem jest specjalna siateczka, która zakładana będzie na wierzch plecaka. Dzięki temu, że jest ona elastyczna, pozwala umieścić pod sobą nieco większe przedmioty, takie jak np. bluzę czy też kurtkę. Jest to świetny dodatek, ponieważ np. w górach bardzo szybko nadejść może deszcz i żeby nie rozpakowywać plecaka w poszukiwaniu kurtki, może być ona zawsze umieszczona pod taką siateczką w zasięgu ręki.